امروز دوشنبه, 30 بهمن 1396


اقتصاد مقاومتی، استفاده از ظرفیت‌های کشور با رویکرد جهادی است
کد مطلب : ۹۱۸۲  / گروه : پدافند غیر عامل /  /  بازدید : ۲۰۴۰

اقتصاد مقاومتی سیاستگذاری و اجرای برنامه های اقتصادی معطوف به پايداري در همه سطوح با فرض فشار همه جانبه نظام سلطه است.  مفهوم اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل کشور به نحو شایسته و مناسب با رویکرد جهادی است.جوهره پدافند غیرعامل افزایش مقاومت در برابر تهدید است. البته شاید گفته شود بازدارندگی و مقاومت در حوزه دفاعی است. اما تهدیدات در سالیان اخیر از حوزه نظامی به حوزه‌های مشترک و غیرنظامی حرکت می‌کند و از جنگ سخت به جنگ نیمه سخت و نرم درحال حرکت است.

اجرای اقتصاد مقاومتی با شناخت کاهش آسیب‌پذیر و عوامل تهدید‌زا قابل بررسی است. ضعف‌ها در کشور قابل پیش‌بینی است ولی برای عوامل تهدیدزا باید مولفه‌های متعددی در نظر گرفت.برای کاهش آسیب‌پذیری کشور از حوادث باید گام‌های موثری برداشته شود و به سمت پویایی اقتصاد کشور پیش برویم.در امور تولیدی، مصرفی، عرضه و تقاضا باید نگاه مبتنی بر اقتصاد مقاومتی حاکم شود تا چنانچه دشمنان بخواهند از راه اقتصاد به کشور آسیب بزنند، به اندازه کافی در درون کشور استحکام و توانایی مقابله با نقشه های آنان را ایجاد کنیم.

همچنین برای کاهش آسیب‌پذیری دو رویکرد در کشور وجود دارد که این رویکردها باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.: اقتصاد مقاومتی درون‌گرا نیست و محصور به داخل کشور نمی‌شود و با سایر اقتصادهای دنیا تعامل دارد. در اقتصاد مقاومتی بازار رقابت برای سایر کشورها تعریف شده و دولت در این اقتصاد دخالتی ندارد و در ساز و کارها نیز دخالت نمی‌کند و خودکفایی به خوداتکایی تعریف می‌شود.

شناسایی دقیق و حساب شده هدف ، شناسایی مشکلات موجود برای دستیابی به آن و به کارگیری روش های هوشمندانه و کارا در رسیدن به هدف مهم ترین کارویژه مدیریت جهادی می باشد. سخت کوشی عوامل دست اندر کار برای دسترسی سریع تر به هدف و بهبود مستمر نتایج ، توزیع عادلانه ثروت بر اساس میزان تلاش و کوشش و نقش عوامل تولید مانند کار و سرمایه و بر طرف کردن عوامل ناپایدار کننده در دستیابی به هدف هم از ملزومات مدیریت جهادی است.

باید این نکته درک شود که شرایط اقتصاد ایران بخصوص در حوزه بین المللی و توطئه هایی که علیه کشورمان می شود، ویژه است بنابراین  لزوم توجه به مقوله پدافند غیر عامل،  مقاوم سازی  و بالا بردن توانمندی داخلی یکی از راهکارهای اصلی توسعه اقتصادی کشور است.

عمار محمدزاده

کارشناس اداره کل پدافند غیر عامل استانداری مازندران

رهگیری نامه های اداری
دفاتر پیشخوان
ساترا
تسما

آمار سایت

امروز17704
مجموع44814589

تمامی حقـوق این سـایت متعلق به استانداری مازندران می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی: مازندنت ساری