امروز دوشنبه, 30 بهمن 1396


اداره کل پدافندغیرعامل استانداری مازندران
کد مطلب : ۱۵۹۶۱  / گروه : پدافند غیر عامل /  /  بازدید : ۱۲۰

اولين همايش استاني پدافندغيرعامل، كشاورزي و امنيت غذايي  روز يكشنبه 96/8/7 با همكاري اداره كل پدافندغيرعامل استان مازندران  و   دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري  با حضور استاندار مازندران، رييس مركز مطالعات راهبردي پدافندغيرعامل كشور و مديركل پدافندغيرعامل استان مازندران  در سالن آمفي تئاتر دانشگاه يادشده برگزار گرديد.

ربيع فلاح استاندار مازندران در اين همايش  با بیان اینکه با همکاری جامعه دانشگاهی، خودباوری در تولید و ایجاد امنیت غذایی در برابر خطرات بیوتروریسم ضرورت دارد افزود: نبود امکانات نظامی در دوران جنگ و ایجاد مهندسی معکوس جوانان در دوره جنگ توان دیگری از خودباوری جمهوری اسلامی ایران را در شرایط جنگ و تحریم نشان داد. 

رييس شوراي پدافندغيرعامل استان  با اشاره به پایداری در حوزه امنیت غذایی و نیاز به کمک و همکاری دانشمندان بخش کشاورزی و اقتصادی گفت: امروزه مبارزه با باکتری ها و قارچ های بیوتروریسم و لزوم تولید مرغ استاندارد با درصد پایین آنتی بیوتیک ضروری است و کاهش هزینه های تولید محصولات استراتژیکی، گامی در ایجاد امنیت غذایی به شمار می آید.

استاندار مازندران به وجود مشکل تامین آب در این استان اشاره کرد و با بیان اینکه تنها 9  درصد آب های سطحی مازندران مهار می شود گفت:به دلیل نبود مدیریت دریا به ویژه در حوزه برداشت ماهیان خاویاری و نفت در کشورهای حاشیه خزر امروز کمتر از 6 تن خاویار تولید می شود.

همچنين دكتر حاتمي،  رئیس مرکز مطالعات راهبردی پدافند غیرعامل کشور نيز در اين همايش  با اشاره به اینکه باید سیستم‌های اقتصادی و سیاسی در نهایت استقلال و حاکمیت کشور در بحث پدافند غیرعامل قوی باشند، اضافه کرد: مسیر شکل‌گیری بحران و تهدید به گونه‌ای است که تهدید در ابتدا فکر و ایده بوده، سپس تبدیل به موضوع می‌شود که اگر راهکاری برایش نباشد تبدیل به مسأله، سپس مشکل و معضل، به‌مرور تبدیل به خطر و در نهایت تبدیل به بحران می‌شود.
 
وی اظهار کرد: همه حرف ما در پدافند غیرعامل این است که دیده نشویم اگر شدیم شناخته نشویم و اگر شدیم مورد هدف قرار گرفته نشویم و اگر مورد هدف قرار گرفته شدیم آسیب نبینیم و اگر آسیب دیدیم بتوانیم به سرعت فعالیت‌ها چه در بحث‌های مختلف و ایجاد امنیت غذایی پایدار از سر بگیریم.
 
رئیس مرکز مطالعات راهبردی پدافند غیرعامل کشور با اعلام اینکه در سطح استراتژیک به‌دنبال سطوح، ماهیت و نتایج پدافند غیرعمل هستیم، افزود: مأموریت پدافند غیرعامل در همه سطوح نیست بلکه در سه مرکز حائز اهمیت حیاتی و حساس و مهم است.
 
دكتر حاتمی با تأکید بر اینکه در بحث غذا که عامل مهمی است باید افزایش ارتقای پایداری ملی را داشته باشیم، خاطرنشان کرد: پدافند تخصصی غیرعامل شامل پدافند سایبری یعنی رصد کردن تهدیدات سایبری کشور است.
 
وی یادآور شد: امروز کشور ما روزانه 10 هزار بار مورد هک قرار می‌گیرد، پدافند پرتوی در بخش مسائل هسته‌ای کشور و پدافند زیستی در بخش سلامت و پژوهش کشاورزی ضروری است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی پدافند غیرعامل کشور با اعلام اینکه تهدیدات زیستی در حوزه‌های مختلف انسان، دام، نباتات، آب آشامیدنی، محیط زیست، منابع طبیعی و غذا را در برمی‌گیرد که تخصص دانشجویان علوم کشاورزی است، اظهار کرد: ما باید به کمک دانشجویان در این حوزه‌ها مدیریت لازم را انجام دهیم و به مقابله با تهدیدات زیستی که بسیار ضرورت داشته و گسترده است بپردازیم.
 
حاتمی با بیان اینکه بیوتروریسم و اگروتروریستم به معنای اینکه فرار یک ویروس در آزمایشگاه یک کشور تبدیل به یک فاجعه در کشور دیگر می‌شود، اضافه کرد: بیوتروریسم با اهداف اقتصادی و نابود کردن پایه‌های اقتصادی کشور یا منطقه‌ای بوده که از تهدیدات زیستی به دلایل مختلف زیادی در بخش کشاورزی استفاده می‌شود که باید مورد توجه قرار بگیرد و دانشگاه‌های کشاورزی می‌توانند با اهمیت و توجه به آن این تهدیدات را دور کنند.

در پايان همايش، پس از بازديد از آزمايشگاه مركزي دانشگاه، مقرر گرديد تفاهم نامه اي بين مركز مطالعات راهبردي پدافند غيرعامل كشور و دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري صورت گيرد.


اولين همايش استاني پدافندغيرعامل، كشاورزي و امنيت غذايي در مازندران برگزار گرديد.
اولين همايش استاني پدافندغيرعامل، كشاورزي و امنيت غذايي در مازندران برگزار گرديد.
اولين همايش استاني پدافندغيرعامل، كشاورزي و امنيت غذايي در مازندران برگزار گرديد.
اولين همايش استاني پدافندغيرعامل، كشاورزي و امنيت غذايي در مازندران برگزار گرديد.
اولين همايش استاني پدافندغيرعامل، كشاورزي و امنيت غذايي در مازندران برگزار گرديد.
اولين همايش استاني پدافندغيرعامل، كشاورزي و امنيت غذايي در مازندران برگزار گرديد.
رهگیری نامه های اداری
دفاتر پیشخوان
ساترا
تسما

آمار سایت

امروز14978
مجموع44811863

تمامی حقـوق این سـایت متعلق به استانداری مازندران می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی: مازندنت ساری