امروز دوشنبه, 27 آذر 1396


پنجمین اجلاس مجمع جهانی کاهش خطر پزیری سوانح
کد مطلب : ۱۵۲۴۳  / گروه : اداره کل مدیریت بحران استان مازندران /  /  بازدید : ۱۸۲
گسترش همکاری های بین المللی برای کاهش مرگ و میر و خسارات سوانح طبیعی

رییس هیات اعزامی کشورمان در مکزیک گفت: در عصری که کاهش مرگ و میر، تخریب و آسیب در سوانح به عنوان شاخص رشد و توسعه کشورها محسوب می گردد اعتقاد راسخ دارم که گسترش همکاری های بین المللی می تواند گامی موثر در جهت رشد و توسعه جوامع محسوب گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور که در راس هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به پنجمین اجلاس مجمع جهانی کاهش خطرپذیری سوانح در شهر کانکن مکزیک سفر کرده است در دومین روز این کنفرانس در سالن اصلی به سخنرانی پرداخت.
اسماعیل نجار ضمن تشکر از تلاش های خستگی ناپذیر دبیرخانه راهبرد بین المللی کاهش سوانح سازمان ملل متحد(UNISDR)  گفت: بدون تردید این نشست نقطه عطفی در تقویت همکاری های منطقه ای برای کاهش و مدیریت خطرپذیری سوانح خواهد بود، اینجانب به عنوان نماینده کشوری که همواره در طول تاریخ در معرض سوانح طبیعی متعددی قرار داشته است برای این کنفرانس آروزی موفقیت دارم.
وی افزود : بسیار خوشوقتم که می بینم بعد از گذشت دو سال از سومین کنفرانس جهانی کاهش خطرپذیری سوانح در سندای ژاپن  قدم های بزرگی در حمایت از اجرای چارچوب سندای و تقویت سیستم UNISDR برداشته می شود. ما هم اکنون در آغاز عصرجدید و نوید بخشی قرار داریم که موضوع مهم کاهش خطرپذیری سوانح در جهان را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است. امید است این تلاشها و مذاکرات سازنده بین المللی به نتایج عینی و ملموس در این زمینه منجر گردد.
معاون وزیر کشور گفت: بر کسی پوشیده نیست که آثار نامطلوب سوانح به نحو فزاینده ای جامعه بشری را مورد تهدید قرار داده است. از این رو وظیفه سنگینی بر عهده ما است تا برای این مسایل چاره اندیشی نماییم. و چارچوب سندای به عنوان یک تجربه جهانی می تواند فرصت مناسبی در این زمینه به وجود آورد.
نجار با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بود که بلا فاصله بعد از کنفرانس جهانی سندای اقدام به ترجمه چارچوب سندای به زبان فارسی  نمود گفت: این چارچوب طی مراسم با شکوهی در جریان برگزاری سومین کنفرانس ملی مدیریت سوانح که در تاریخ 25 و 26 نوامبر 2015 در تهران برگزار گردید در بالاترین سطح سیاسی توسط معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران، وزیر کشور و جمع کثیری از مقامات بلند پایه رو نمایی شد و سپس در سطح گسترده ای توزیع و به استانداران سراسر کشور ابلاغ گردید.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار داشت: هم اکنون دبیرخانه مجمع ملی کاهش خطرپذیری سوانح جمهوری اسلامی ایران با اصلاح و تغییرات جدی در ساختار نسبت به دبیرخانه چارچوب اقدام هیوگو مشغول فعالیت بوده و یک کمیته راهبری برای تسهیل روند اجرای این چارچوب تشکیل و نظام نامه و ساختار آن تهیه گردیده است.
رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور تصریح کرد:  بر این اساس نقشه راه علم و فن آوری به عنوان ابزاری برای اجرای چارچوب تهیه و اقدامات مناسبی در ادامه فعالیت ها طی دو سال اخیر صورت گرفته است. در اینجا اجازه می خواهم به فهرستی از نکات مهم  در ارتباط با فعالیت های به عمل آمده اشاره کنم.
سپس در ادامه افزود: در اولین گام دبیرخانه مجمع ملی کاهش خطرپذیری سوانح جمهوری اسلامی ایران پس از تشکیل و تجهیز  توانسته است با ایجاد هماهنگی در میان نهادهای ذیربط اجرایی و دستگاههای علمی و تحقیقاتی کشور در سطوح ملی و محلی زمینه مناسبی را به منظور اجرایی نمودن چارچوب سندای در کشور فراهم نماید.
وی گفت: مقامات  UNISDR نیز از این موضوع آگاه بوده و پیام تبریک آقای رابرت گلاسر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت ایجاد این دبیرخانه گواه بر این موضوع می باشد. آنچه که به دنبال تشکیل این دبیرخانه قابل مشاهده است سازماندهی و ایجاد یک چارچوب برای اجرای برنامه ها با ترسیم یک نقشه راه برای فعالیتهای آینده مجمع ملی است که این امر نیز با پشتیبانی سازمان مدیریت بحران و با اراده  و مشارکت جامعه علمی کشور پیگیری می گردد که خوشبختانه این موضوع با استقبال ذینفعان و تشویق بیشتر برای استمرار بخشیدن فعالیتها و به کارگیری توان علمی کشور در دستیابی به 7 هدف تعیین شده در چارچوب سندای همراه شده است.
نجار تشویق سایر بخش ها به همکاری در زمینه فرهنگ سازی و افزایش ضریب نفوذ دیدگاه های چارچوب سندای در برنامه های کاهش خطرپذیری سوانح را از رویکرد هایی دانست که دبیرخانه برای تضمین مشارکت هرچه مطلوب تر ذینفعان به دنبال آن می باشد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: از آنجا که موضوع مدیریت بحران یک موضوع بین بخشی است و جهت تحقق اهداف آن نیاز به همکاری کلیه ذینفعان دارد دبیرخانه مجمع ملی در دومین گام با اتخاذ تدابیر لازم یک کمیته راهبری مرکب از نمایندگان وزارتخانه ها، سازمانها، دستگاههای علمی، تحقیقاتی و اجرایی کشور را  به عنوان تسهیل گر در ساختار تشکیلاتی مجمع مشخص نموده است.
وی تصویب ساختار اجرایی دبیرخانه مجمع ملی را سومین اقدام در این زمینه عنوان کرد و افزود: با نظر خواهی از دستگاه های علمی، تحقیقاتی، اجرایی، کارگروههای تخصصی سازمان مدیریت بحران کشور، استانداری ها و نظرات اعلام شده در جلسات متشکله به صورت نسخه نهایی آماده و جهت تصویب به شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور ارسال گردیده است.
معاون وزیرکشور با اشاره به تهیه و تدوین 4 اولویت چارچوب سندای برای اقدام توسط مجمع و با همکاری و هماهنگی کلیه دستگاههای کشوری در قالب یک برنامه دوساله به عنوان چهارمین اقدام گفت:  قرار است توسط دستگاههای ذیربط و پایش و ارزیابی سازمان مدیریت بحران کشور اجرایی گردد. در این برنامه شرایط پایه و کنونی کشور در ارتباط با وظایف هر دستگاه تهیه گردیده تا طبق آن روند پیشرفت کارها بر اساس خط مبنا و تعریف شاخص ها قابل اندازه گیری باشد.
نجار تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در طول 2 دهه گذشته خسارات و تلفات زیادی به واسطه رخداد زلزله، سیل، خشکسالی های طولانی مدت، پدیده نوظهور ریزگردها و سایر مخاطرات طبیعی تجربه نموده است. خشکسالی و پدیده نوظهور ریزگردها حدود یک دهه است که به دلیل مشکلاتی همچون کمبود منابع آب در منطقه و کاهش حق آبه های مرزی تشدید گردیده است و استمرار این پدیده خسارات جبران ناپذیری را در بخش های فعال اقتصادی بخصوص در حوزه کشاورزی، مهاجرت و سلامت به مردم تحمیل نموده و لازم است در یک اقدام منطقه ای با همکاری و هماهنگی کشورهای درگیر، راه حل های لازم چاره اندیشی گردد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پایان سخنان خود گفت: انتظار می رود همانطور که در چارچوب سندای بخشی تحت عنوان همکاری های بین المللی مورد تاکید قرار گرفته است سازمانها و نهادهای بین المللی ذینفع نیز با حمایت و پشتیبانی از اقدامات کشورهای در حال توسعه به نحو جدی تری ایفای نقش نمایند.

نجار در پنجمین اجلاس مجمع جهانی کاهش خطرپذیری سوانح خواستار شد:
رهگیری نامه های اداری
دفاتر پیشخوان
ساترا
تسما

آمار سایت

امروز16314
مجموع43761620

تمامی حقـوق این سـایت متعلق به استانداری مازندران می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی: مازندنت ساری