امروز سه شنبه, 01 اسفند 1396


جایگاه دفتر فنی استانداری
کد مطلب : ۷۵۱۳  / گروه : معاونت حمل و نقل و ترافيك دفتر فني /  /  بازدید : ۳۸۹۸

آشنایی با وضعیت دفتر فنی استانداری

دفتر فنی استانداری بعنوان یکی از دفاتر زیر مجموعه حوزه معاونت امور عمرانی استانداری بوده که متولی کلیه امور فنی و شهرسازی سطح استان در راستای وظائف و مسئولیتهای دولت برابر شرح اختیارات استاندارن در استان و بطور کلی ناظر عالیه کلیه فعالیتهای فنی و عمرانی استان در بدنه استانداری می باشد. دفتر فنی که تا سالهای اولیه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تحت عنوان دفتر مهندسی استان بصورت یکی از ادارات وابسته به استانداری و در ساختمانی مستقل فعالیت می نمودکه بعد از حدود 60 سال و در ادامه کار به ساختمانی در بلوار امیر مازندرانی ساری به عنوان ساختمان شماره دو استانداری که در حال حاضر فرمانداری شهرستان ساری در آن مستقر می باشد منتقل گردید و با نام دفتر فنی استانداری به فعالیت خود ادامه داد.
در این ساختمان که معروف به حوزه معاونت عمرانی استانداری بود علاوه بر کلیه واحد های معاونت عمرانی، واحدهای دیگری از جمله معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی و هیئت پاکسازی و دفتر شکایات مستقر بودند، ولی بلحاظ حجم بالای متقاضیان حوزه عمرانی، ساختمان تحت الشعاع این حوزه قرار گرفته بوددر آن زمان تشکیلات دفتر از این قرار بود که در راس آن رئیس دفتر فنی قرار داشت ودارای یک معاون و مجموعه کارشناسان فنی، شهرسازی و معدن و بخش مالی که زیر نظر مشترک دفتر فنی و ذیحسابی طرحهای عمرانی مسئولیت امور اعتبارات عمرانی ابلاغی به حوزه معاونت عمرانی و پرداخت های صورت وضعیتهای پیمانکاران و هزینه های عمرانی و پرداخت حقوق و مزایای پرسنل قراردادی دفتر را بعهده داشت. بخش عمده ای از پرسنل قراردادی طرح که بالغ بر 32 نفر بودند در واحد جداگانه ای تحت عنوان ماشین آلات دفتر فنی در خارج از این ساختمان تحت نظر مسئول واحد مشغول فعالیت بودند و این واحد با در اختیار داشتن ماشین آلات سنگین راهسازی و عمرانی و وسایل نقلیه سبک برای انجام ماموریتها، اغلب پروژه های عمرانی دفتر فنی و شهرداریهای استان که بصورت امانی انجام می گردید را عهده دار بود که البته نظارت و کنترل عملیات اجرائی را کارشناسان مستقر در دفتر فنی بعهده داشتند. در سالهای بعد بصورت خصوصی و مستقل درآمد و با استانداری و شهرداریها و دیگر دستگاههای استان قرارداد منعقد می نمود.
فعاليت هاي فني و شهرسازي در دفتر فني در قالب واحدهاي مختلفي صورت مي گرفته كه عبارت بودند از بخش معماري و شهرسازي شامل واحد شهرسازي (نظارت بر طرحهاي شهرسازي و شهرداريهاي استان)، گروه طرح و برنامه و واحد نقشه برداري و بخش نظارت شامل واحد اجرائي ساختماني و عمراني، نظارت عاليه، واحد تاسيسات، همچنين واحد امور قراردادها، واحد معدن و واحد صدور پروانه (ساخت و ساز) نيز از ديگر بخشهاي فعال دفتر فني بودند كه در مجموع اين دفتر در آن زمان، علاوه بر امور نظارتي، بعنوان يك دستگاه اجرائي قوي در سطح استان مطرح بوده و حتي ذيحسابي مختصي تحت عنوان ذيحسابي طرحهاي عمراني اين مجموعه را پشتيباني مي نموده است.
نظر به بروز شدن برخي ظوابط و مقررات و تغييرات حاصله در شرح وظائف و ماموريتهاي دفتر و همچنين تغييراتي كه در تقسيمات استان از جمله تشكيل استان گلستان و جدا شدن از بدنه استان و غيره در طي سالهاي بعد، در گروه بندي و تشكيلات دفتر نيز تغييراتي صورت گرفت كه از جمله خارج شدن از دستگاه اجرائي و در سالهاي اخير نيز اضافه شدن مسئوليت هاي دفتر امور فني سازمان مديريت و برنامه ريزي پس از ادغام به بدنه دفتر فني و... را مي توان نام برد. در حال حاضر دفتر فني استانداري مازندران (سال 1392) با پنجاه نفر پرسنل تحت مديريت
مدير كل و يك معاون كه ازاين تعداد نيرو تعداد 24 غير ستادي بوده از ساير بخشها بويژه از شهرداريهاي استان در اين دفتر بعنوان مامور مشغول به خدمت مي باشند. بر اساس آخرين چارت سازماني ابلاغي، دفتر داراي 28 پست مصوب بوده كه در قالب سه گروه با سه پست رئيس گروه و يك پست كارداني و بيست پست كارشناسي و دو پست كارشناس مسئول تعيين وضعيت گرديده است. پيرامون چارت جديد گفتني است اين دفتر كه در واقع در جايگاه اداره كل در كليه پروژه هاي عمراني، معماري و شهرسازي، فضاي سبز و ... ، وظائف متعددي را عهده دار مي باشد كه اين وظائف در دو بخش كلان و كاملاً مجزاي (حوزه فني) و (حوزه شهرسازي و معماري) تفكيك و ساماندهي شده است. از مهمترين و شاخص ترين اموري كه در بخش فني انجام مي گرديد به ( نظارت عالي بر كليه پروژه هاي عمراني )كه موجب ارتقاء قابل ملاحضه سطح كمي و كيفي آنها گرديده و همچنين پيگيريهاي
پروژه هاي بزرگ و اثر گذار در سطح استان، كارشناسي و بررسي ترك تشريفات مناقصه، سامانه هاي مختلف كنترل پروژه هاي عمراني و مناقصات و ... نام برد. در بخش معماري و شهرسازي تهيه و تنظيم طرحهاي هادي در شهرهاي زير 25 هزار نفر جمعيت، شركت در گروههاي كاري و كارگروههاي تخصصي شوراي برنامه ريزي و توسعه استان، كميسيون ماده پنج و كميته هاي فني آن، شركت در جلسات بررسي و تصويب طرحهاي بافت فرسوده و تاريخي، نظارت در زمينه هاي مختلف فضاي سبز نظارت و بررسي محدوده ها و حرايم شهرها از اهم سر فصلهاي عملكرد دفتر فني مي باشند.
نظر به وظائف ذاتي دفتر فني ، بدنبال ادغام سازمان مديريت و برنامه ريزي با استانداري، اختيارات معاونت امور فني سازمان مذكور مانند تشخيص صلاحيت و رتبه بندي مشاوران و پيمانكاران ، مباحث مختلف و متنوع در حوزه شوراي فني و كميته هاي زير مجموعه و ... به دفتر فني واگذار گرديد كه در پي آن دفتر مشكل گسترده تري پيدا نموده است. در حال حاضر با توجه به تنوع فعاليت ها، ضرورت ايجاد و معونت در دفتر فني ضرورت داشته كه پيشنهاد گرديده پست هاي معاونت هاي (فني) و (شهر سازي) بهمراه پست هاي كارشناس مسئول در گروههاي مختلف و همچنين گروه نظارت بر طرحهاي ساختماني و نقشه برداري و برخي پست هاي كارشناسي از جمله تاسيسات برقي و مكانيكي و ... ايجاد گردد.

رهگیری نامه های اداری
دفاتر پیشخوان
ساترا
تسما

آمار سایت

امروز11976
مجموع44845321

تمامی حقـوق این سـایت متعلق به استانداری مازندران می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی: مازندنت ساری