امروز چهارشنبه, 02 اسفند 1396


کد مطلب : ۱۰۵۷۷  / گروه : اخبار /  /  بازدید : ۱۹۲۹
طبیعت و جنگل های زیبای ایران جذابیتی برای توسعه گردشگری علمی طبیعت زیبا و جنگل های کم نظیر ایران با دارا بودن محیط های بکر و سرشار از گونه های جانوری و گیاهی، جذابیتی مضاعف برای توسعه گردشگری علمی دارد که تا کنون کمتر به آن توجه شده است.

به گزارش ایرنا، مجموعه دولت و به ویژه سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تلاش گسترده ای را برای معرفی جذابیت ها و قابلیت ها موجود در ایران برای گسترش گردشگری آغازکرده اند که در این بین استان مازندران با داران بودن همه مولفه های اساسی در گسترش صنعت گردشگری جایگاه ویژه ای در برنامه های جذب گردشگری دارد.

استان مازندران از مواهب الهی نظیر جنگل های انبوه با گونه های کم نظیر گیاهی در جهان، دریا و کوهستان های خوش آب و هوا بهره مند است که هر کدام از آنها به تنهایی می تواند مزیتی برای رونق بیش از پیش صنعت گردشگری باشد.

گردشگران در حقیقت شور زندگی را در جای جای این خاک پهناور می جویند و مشتاق شناختن و شناساندن تاریخ، فرهنگ و جاذبه های گردشگری نواحی مختلف ایران هستند، پس ضرورت دارد همه ظرفیت های توسعه گردشگری در کشور شناخته شده و شناسانده شود.

بدون شک طبیعت ایران و جنگل های هیرکانی که به گفته کارشناسان و مسوولان سازمان جنگل ها، میلیون ها سال قدمت داشته و گونه های نادر گیاهی در آن وجود دارد، گونه های متنوع جانوری و دشت هایی سرشار از گیاهان دارویی، محیطی مناسبی را برای راه اندازی تورهای علمی دانش آموزی و دانشجویی و حضور محققان مراکز علمی داخلی و خارجی فراهم آورده است.

برخی از پارک های جنگلی استان مازندران نظیر پارک جنگلی خشکه داران بخش نشتارود در غرب مازندران به عنوان جنگل های بکر جلگه ای شمال کشور، بهترین مکان برای جذب گردشگر علمی محسوب می شود. این پارک جنگلی با مساحت تقریبی 262 هکتار از پدیده های نمونه بوده و دارای گونه های نادر گیاهی و حیوانی است که با عنوان اثر طبیعی ملی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

پوشش جنگلی این پارک و برخی دیگر از پارک های جنگلی استان مازندران شامل توسکای قشلاقی، سفید پلت، اوجا، شمشاد، انجیلی، انار وحشی، ولیک، آلوچه، ازگیل و تمشک بوده و گونه های جانوری نظیر گراز، گرگ، شغال، روباه، حواصیل شب و خاکستری، قرقاول، باکلان بزرگ، توکا، بوتیمار کوچک، اکرت سفید، ابیا و انواع پرندگان شکاری را نیز دارا هستند.

یوسف گرجی بحری پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران درباره ارزشمندی های جنگل های شمال به خبرنگار ایرنا گفت: جنگل های خزری مطابق برخی فرضیات متعلق به دوران سوم زمین شناسی است، این در حالی است که مشابه این جنگل ها در اروپا، اغلب بر اثر یخبندان های دوران چهارم از بین رفته است.

وی خاطرنشان کرد: جنگل های خزری از کهن ترین جنگل های مناطق معتدل جهان به حساب می آیند و برخی از گونه های آن نظیر لرگ و انجیلی در اورپا فقط به صورت فصیل یافت می شود.

به گفته این پژوهشگر جنگل های ایران، از لحاظ دیرین شناسی گیاهی، جنگل های شمال موزه ای از گیاهان دوران سوم زمین شناسی و شناسنامه نیاکان جنگل های اروپا است که از حدود که دارای برخی گونه های نادر در جهان است. به گونه ای که از گیاهان موجود در جنگل های شمال 500 گونه ای انحصاری این منطقه است که گونه هایی نظیر شمشاد، انجیلی، سفید پلت و لرگ از آن جمله اند.

وی می افزاید: 160 گونه چوبی در شمال می روید و این در حالی است که در تمام اروپا فقط 40 گیاه چوبی وجود دارد که همین امر محیط بی نظیر را برای تحقیقات علمی کارشناسان امور جنگل در جهان به وجود آورده است.

گرجی بحری می افزاید: در جنگل های طبیعی شمال تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالا است و این موضوع باعث پایداری اکوسیستم می شود و از آن می توان به عنوان مدلی برای تغییر جنگل های مصنوعی به طبیعی استفاده کرد، از سویی تنوع جانوری نیز در جنگل های شمال زیاد است که جانورشناسان از داخل و خارج از کشور می توانند بر روی این گونه ها تحقیقات علمی لازم را به عمل آورند.

دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گردشگری علمی را یکی از مزیت های موجود در توسعه گردشگری در شمال کشور دانست اما در عین حال گفت که رسما تحت این عنوان کاری صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: البته دانشگاه های استان مازندران در حوزه اساتید و دانشجویان ارتباطاتی با مراکز علمی و دانشگاه های کشورهای حوزه دریای مازندران دارند اما اینکه به طور رسمی از این ظرفیت استفاده کنیم، اتفاقی صورت نگرفته است.

بزرگ نیا در ادامه مزیت های گردشگری استان مازندران را بسیار متنوع دانست و گفت: به دلیل گستردگی و تنوع کار باید اولویت بندی مشخصی داشته باشیم و بر اساس آن کارها را پیش ببریم. و به طور قطع گردشگری علمی نیز با توجه به گونه های گیاهی و جانوری موجود در جنگل های استان، ظرفیتی قابل پیگیری است


طبیعت و جنگل های زیبای ایران جذابیتی برای توسعه گردشگری علمی
رهگیری نامه های اداری
دفاتر پیشخوان
ساترا
تسما

آمار سایت

امروز17032
مجموع44881541

تمامی حقـوق این سـایت متعلق به استانداری مازندران می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی: مازندنت ساری