امروز سه شنبه, 01 اسفند 1396


وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، در كنگره ملي بزرگداشت نيما يوشيج در نور؛
کد مطلب : ۱۴۵۶۳  / گروه : اخبار /  / ۱۶ دی ۱۳۹۵  /  بازدید : ۵۶۰
نيما، پدر شعر نو فارسي و احيا گر زبان تبري است / آينده نزديك براي ملت ايران روشن است سيد رضا صالحي اميري، در كنگره بزرگداشت بنيانگذار شعر نو فارسي، خاطر نشان ساخت: توسعه انساني در بستر توسعه فرهنگي شكل مي گيرد / ذخاير فرهنگي كشور بيش از ذخاير نفتي است / جامعه خسته امروز بيش از هر زمان ديگري نيازمند احياي فضيلت و اخلاق است / موفقيت دولت موفقيت نظام خواهد بود.

 به گزارش روابط عمومي استانداري، سيد رضا صالحي اميري، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در كنگره ملي بزرگداشت نيما يوشيج در نور با اشاره به اين كه امروز بيش از هر زمان ديگري به مقوله انسان و توسعه انساني نيازمنديم، گفت: توسعه انساني در بستر توسعه فرهنگي شكل مي گيرد.

صالحي اميري، افزود: اين كشور و اين سرزمين داراي يك تبار تمدني، تاريخي و فرهنگي است و اگر ما ريل توسعه را از بستر فرهنگ آغاز مي كرديم امروز در دنيا سرآمد بوديم، ذخاير فرهنگي كشور بيش از ذخاير نفتي است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، تصريح كرد: امروز حضور ما در اين جا براي پاسداشت يك انسان بزرگ، پيام بزرگش اين است كه مازندران، ديار علويان هميشه علقه قلبي به اهل بيت، ديانت، علما و فرهنگ داشت و خواهد داشت.

وي، ياد آور شد: خوشحالم كه بين مديريت ارشد استان، علما و اصحاب فرهنگ يك وحدت، همدلي و هم افزايي وجود دارد كه لازمه توسعه است.

صالحي اميري با بيان اين كه تبرستان از ديرباز داراي شاعران و نويسندگاني بوده است كه با زبان تبري مي نوشته اند و نام و اشعار تعدادي از آن ها در كتب تاريخي آمده است و ديوان اشعار امير پازواري از آن جمله است، ابراز داشت: زبان تبري سال هاست كه در معرض خطر قرار گرفته است، ليكن همت انسان هاي علاقمند و دلداده به اين زبان و فرهنگ مانع از اين فروپاشي شده است و اوج اين دلدادگي را در تلاش نيما يوشيج، پدر شعر نو پارسي مي توان ديد كه سال ها در جستجوي راهي براي احياي زبان سرزمين مادري اش بود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، تصريح كرد: جمع آوري كتب خطي در باره تاريخ و ادبيات تبرستان، تهيه ديوان امير پازواري و مطالعه بر روي آن ها، تلاش براي نوشتن دستور زبان تبري و كتاب تاريخ ولايتي گوشه اي از اين تلاش ها بوده است و دفاتر اشعار تبري او كه سرشار از واژگان اصيل است نگين ذي قيمت تلاش هاي او به شمار مي رود و به تعبير ديگر مهم ترين كار او در اين راستا سرودن اشعاري به زبان تبري به نام روجا مي باشد كه سرشار از تركيبات، لغات و ...تبري است.

وي با اشاره به اين كه روجا را مي توان يك فرهنگنامه تبري ناميد كه در آن ذكر بسياري از مسايل سرزميني ما مي آيد، افزود: نيما با بهره گيري از افسانه هاي كهن و بومي اين منطقه زيربناي فكري خود را بر نوآوري در شعر فارسي قوت بخشيد و او را علاوه بر پدر شعر نو فارسي احيا گر زبان تبري بايد ناميد.

 صالحي اميري، اظهار داشت: نيما داراي انديشه هاي فراوان و زواياي فكري مختلفي است كه يا به آن ها پرداخته نشده و يا كمتر اشاره شده و يكي از اينها اشعار تبري اوست كه اين كنگره مي تواند به واشكافي اين زوايا كمك كند.

وزير فرهنگ و ارشاد اشلامي با اشاره به اين كه امروز بيش از هر زمان ديگري به احياي انجمن هاي شعر و ادب و هنر در سطح كشور نياز داريم، تصريح كرد: اين كشور به نشاط، هويت و غرور ملي نياز دارد و شعر و شاعر مي تواند در ميان نسل جوان نشاط و غرور ايجاد كند و ما بيش از هر زمان ديگري امروز به هنر براي تداوم حيات اجتماعي نياز داريم.

وي با اشاره به اين كه حوزه فرهنگ يك حوزه براي گذران اوقات فراغت نيست، گفت: جامعه امروز ما در كنار خوراك، پوشاك، مسكن و .. به همنوايي، اخلاق، فضيلت و همدلي نياز دارد و در واقع جامعه خسته امروز بيش از هر زمان ديگري نيازمند احياي فضيلت و اخلاق است.

صالحي اميري با بيان اين كه مردم از بد اخلاقي خسته اند و امروز دوران تخريب، انگ زني و بد اخلاقي بسر آمده است و دوران معرفت جويي و اخلاق جويي آغاز شده است، ياد آور شد: باور كنيم كه انسان ها براي تداوم حيات نيازمند بازتوليد اخلاق و معرفت هستند، مردم چه گناهي كردند كه بايد در بمباران تهمت، افترا و شايعه زندگي كنند.

وي با اشاره به اين كه دولت منتخب مردم است و كساني كه تلاش مي كنند بين دولت و نظام جدايي ايجاد كنند دچار انحراف تحليلي شده اند، عنوان داشت: موفقيت نظام بدون موفقيت دولت غير ممكن است و موفقيت دولت موفقيت نظام خواهد بود، متاسفانه عده اي تلاش مي كنند كه مجموعه خدمات دولت و تلاش هايي كه در كشور صورت مي گيرد را ناديده بگيرند و فراموش كرده اند كه ما در آستانه جنگ بوديم و اين تهديد از سر ملت برطرف شد.

وزير فرهنگ و ارشاد اشلامي با بيان اين كه امروز اجماع بين المللي عليه ايران شكسته شد و تحريم ها و تهديدها لغو گرديد، افزود: امروز امن ترين منطقه جهان را ايران اعلام مي كنند در حاليكه همه منطقه دچار چالش و بحران است و اين يك تصادف نيست، بلكه نتيجه تدبير مقام معظم رهبري، تلاش دولت و حمايت نيروهاي نظامي، امنيتي و اطلاعاتي است.

وي با اعلام اين كه در 1 سال گذشته بيش از 11 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در كشور انجام شد، گفت: تحقير ملي از ميان رفت، امروز غرب و دنياي امروز در صف براي حضور در تهران است و اين اقتدار ملي است.

صالحي اميري با بيان اين كه دولت دروضع سختي قرار دارد، ليكن آينده نزديك براي ملت ايران اسلامي روشن است، خاطر نشان كرد: پس از 60 سال در اوپك اجماع ايجاد كرديم و تنها عضو اوپك هستيم كه افزايش صادرات نفت داشته ايم.

وزير فرهنگ و ارشاد اشلامي با تصريح به اين نكته كه دولت با آگاهي از تبعات يك جنگ نا حق براي تامين منافع ملي، مسير مذاكره را آغاز نمود، افزود: بدانيد هرآنچه اتفاق افتاد با تدبير مقام معظم رهبري و حمايت مجلس بود و دولت به تنهايي نمي تواند توفيق يابد.

وي با اشاره به اين كه براي نخستين بار بين غرب و امريكا شكاف ايجاد شد، اظهار داشت:  رهبري معظم انقلاب فرمودند، مذاكره كنندگان افراد صديق و امين هستند.

وزير فرهنگ و ارشاد اشلامي، افزود: راهي جز تلاش گسترده با درك شرايط منطقه اي و جهاني براي تامين منافع مردم نداريم.

 


نيما، پدر شعر نو فارسي و احيا گر زبان تبري است / آينده نزديك براي ملت ايران روشن است
رهگیری نامه های اداری
دفاتر پیشخوان
ساترا
تسما

آمار سایت

امروز12081
مجموع44845426

تمامی حقـوق این سـایت متعلق به استانداری مازندران می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی: مازندنت ساری