امروز سه شنبه, 01 اسفند 1396


استاندار مازندران، در كنگره ملي بزرگداشت نيما يوشيج؛
کد مطلب : ۱۴۵۶۵  / گروه : اخبار /  / ۱۶ دی ۱۳۹۵  /  بازدید : ۵۴۲
تحول شعر نوين ايران، مديون فرهنگ و هنر مازندران و نيماي بلند آوازه است دكتر فلاح، در اين كنگره كه با محوريت نيما، زبان و شعر تبري برگزار شد، تصريح كرد: آنچه نيماي بزرگ را نسبت به ديگر شاعران بلند آوازه ي هم عصر او متمايز مي كند اين است كه علاوه بر ریختن طرحی نو در شعر و ادبیات فارسی، فرهنگ بومي، زبان و گويش زادگاه خود را در سطح وسيعي از آثار…

به گزارش روابط عمومي استانداري، ربيع فلاح جلودار، استاندار مازندران در كنگره ملي بزرگداشت نيما يوشيج، گفت: فرهنگ و هنر ايراني در ادوار تاريخ نام هاي بزرگي را در دل خود جاي داده است و مردم هنر دوست و فرهنگ پرور ايران به داشتن شخصيت هايي چون مولوي، فردوسي، نظامي، خيام، سعدي، حافظ، عطار و ديگر چلچراغ هاي نوراني شعر و ادب فارسي به خود باليده است .

استاندار، با اشاره به اين كه شعر معاصر نيز دوران حيات خود را با نام شاعران بزرگ و تاثير گذار ديگر عجين كرده است، ياد آور شد: نيما يوشيج از آنجا كه با كشف و ارتقاء ظرفيت هاي جديد در شعر فارسي و افزودن به گستره ي  واژگاني آن از مخزن سرشار و پر رمز و راز زبان، ادبيات و فرهنگ بومي و محلي؛  فرم و ريخت تازه در حوزه تكنيك و زيبايي شناسي به آثار فاخر فارسي داده است؛ جايگاه بي بديلي دارد.

ربيع فلاح جلودار، با بيان اين كه آنچه نيماي بزرگ را نسبت به ديگر شاعران بلند آوازه ي هم عصر او متمايز مي كند اين است كه علاوه بر ریختن  طرحی نو در شعر و ادبیات فارسی، فرهنگ بومي و زبان و گويش زادگاه خود را در سطح وسيعي از آثار خود گسترش داد و نقطه عطف استخراج نظريه هاي تازه اي در اين عرصه گرديد، افزود: به همين علت او را نمي توان تنها يك شاعر بومي و محلي و يا يك شاعر فارسي سراي محدود به جغرافياي ايران برشمرد، بلكه نيما شاعري است با ظرفيت هاي جهاني و موثر در عرصه هاي بين المللي به گونه اي كه در بسياري از كشورهاي جهان؛ شاعران نو پرداز و تاثير گذار خود را به نيما ملقب كرده و مورد تشويق قرار مي دهند.

 وي، خاطر نشان ساخت: البته ما شعر مازندران را جداي از شعر ملي و شعر فارسي نمي دانيم اما شناسنامه شعر مازندران در سطح كشور با نظريات نيما يوشيج پيوند خورده است و اهميت چنين همايش هايي در تاكيد بر چنين موضوعاتي است .

مقام عالي دولت در مازندران، عنوان داشت: بديهي است نظام مقدس جمهوري اسلامي با جديت بيشتر؛ حامي و پشتيبان متفكران متعهدي است كه در جاي جاي ميهن پهناور ايران در تلاش براي كشف ظرفيت هاي تازه از گويش ها و فرهنگ هاي بومي و محلي باشند .

  استاندار، اظهار داشت: نیما یوشیج، شاعر و نظریه پرداز شعر فارسی متولد کوهستان یوش در مازندران  فراموش نشدنی ترین شخصیت شعر معاصر ماست که بر جریان شعر با نگاهی بومی و گسترش امکانات زبان و گویش بومی و محلی مازندرانی و جهانی کردن  نام ها و نشانه های منطقه ای جریان تازه ای را برای شعر معاصر رقم زد .

ربيع فلاح، گفت: نیما این تحولات ادبی را نو گرایی نامید و علی رغم مخالفت های صورت گرفته در آن عصر، با حضور در زادگاه خود و سخت کوشی و جدیت تمام ضمن ایجاد نظریه جدید در حوزه ادبیات مدرن، توانست بر کیفیت و غنای ادبیات سنتی مازندران تاثیر شگرفی بگذارد.

 استاندار با بيان اين كه او هرگز از گویش بومی خود غافل نماند و در لایه های شعر نیما، اشیاء، جانداران و طبیعت خاص مازندران قابل دریافت و بازشناسی است، ياد آور شد: تحول زیبایی شناختی شعر نوین ایران را باید مدیون فرهنگ و هنر مازندران و شاعر بلند آوازه اش نیما یوشیج دانست.

وي تصريح كرد: پاسداشت بزرگان فرهنگ و اندیشه، از کارهای شایسته و قابل تقدیر است و این همایش که برای نخستین بار به اشعار مازندرانی نیما می پردازد، می تواند در حفظ و پویایی فرهنگ و زبان کهن تبری و انتقال آن به جوانان ونسل های آینده موثر باشد.


تحول شعر نوين ايران، مديون فرهنگ و هنر مازندران و نيماي بلند آوازه است
رهگیری نامه های اداری
دفاتر پیشخوان
ساترا
تسما

آمار سایت

امروز11993
مجموع44845338

تمامی حقـوق این سـایت متعلق به استانداری مازندران می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی: مازندنت ساری