امروز دوشنبه, 30 بهمن 1396


مقاله اي از مريم جمشيدي
کد مطلب : ۸۸۱۰  / گروه : اخبار /  /  بازدید : ۲۱۵۷
مهربان انساني به نام

" هو العليم"
دنياي فضل و علم به نام معلم است          راز كتابها ز كلام معلم است
گر آدمي به ماه و فلك يافت چيرگي      آنهم نشانه اي  ز  مقام معلم است
اردیبهشت، با نفس های گرم   آنان كه كسوت  مقدس   انبيا بر تن كرده اند  جوانه می زند  و همگان را به ياد اول رو تعليم مي اندازد با آن اولين درس "آب " كه در گذر سيل راهها و رويدادهاي عمر آدمي به دست فراموشي سپرده نمي شود با يادمان مهرورزي هاي مهربان انساني به نام " معلم"  .
معلم مي آيد تا خورشید آگاهی را در قلب های حاصلخیز فرزندان سرزمینش بکارد كه براستي  اگر نتواند همه رسالات و تعهداتش را در  اين  جايگاه بي بديل ادا كند اما ميتواند شمه اي از آنچه كه خداوند در وجود دانش آموزانش به وديعه نهاده است را از قوه به فعل در آورد و اين چنين به خود ببالد كه تعليم دهنده است كه نامش تا هميشه بر تارك ذهن همه كساني كه در روزگاراني دور در كلاس تعهد و تخصص او تلمذ كرده اند ، مي درخشد.
 و "ميم" حرف اول مهر است آنجا كه نام معلم آغاز مي شود.
امام خمینی (ره) نقش معلم در جامعه را به  نقش انبیا تعبير ميكند و اين  گونه است كه معلم در شرقي ترين ظهر عرقريزان عشق،  لب  به سخن می گشاید و  صدها پرنده سپید بال در آسمان معرفت به پرواز  در می آیند و  شاگرد،  لبریز این همه آبی بودنها و ماندنها ، پریدن را مي آموزد.
مي آموزد كه در هزاره رنگها ، بيرنگي را با طعم شيرين همدلي و همياري براي رسيدن به جامعه اي آباد و آزاد مزه مزه كند .
مي آموزد كه وامدار بار امانتي  سترگ است  كه خداوند منان براو  ارزاني داشته تا به هدف اصلي خلقت كه همانا تقرب الهيست دست يابد و به خود مباهات كند كه به نام  انسان، انسان  گونه زيسته است.
مي آموزد كه هرگاه قلم بر دست گرفت همان قلمي كه خداوند بدان قسم ياد كرد جز به حق ننگارد و هرگاه لب به سخن گشود جز به صداقت نگويد و  در اعمالش جز به درستي نپويد كه خداوند عالم است بر همه نوشتارها ، گفتارها و كردارها.
و مي آموزد كه بهاي آدمي جز بهشت نيست و روح ارزشمندش را به هيچ هاي پاييزي بر باد ندهد كه دنيا گذرگاهي پر فريب بيش نيست.    
اینگونه  است که معلم ،  عاشقانه به رویش فرزندان آدمي  کمر همت  بسته است و در خاطر ها و خاطره ها بياد مي ماند.
  دیر نیست که از هر گوشه این خاک، صنوبرانی سربلند، با انگشتان سبزشان، گیسوان خورشید دانش و فن آوری را شانه بزنند و ستاره های فروزان پژوهش، از چشمان آگاه همین نوباوه گان بزرگ اندیشه، روشنی را رقم بزنند.
ايران زمين از دير باز به داشتن معلماني نيك سرشت و نيكنام به خود مي بالد   كه در سايه رهبري عظيم الشأن و گرانقدر در عرصه هاي  دانش و بينش دلاور مردان و شيرزناني دانا و توانا را پرورده اند كه پرچم پرافتخار ايران اسلامي را تا هميشه بر تارك دنيا به اهتزاز در مي آورند  .
گرامي باد  نام و ياد همه معلمان بزرگوار و دلسوزي  كه درس عشق و ايمانشان تا بلنداي زمان در ادوار يادگار مي ماند.
ياد باد آنكه مرا ياد آموخت                           آدمي نان خورد از دولت ياد

 


مهربان انساني به نام
رهگیری نامه های اداری
دفاتر پیشخوان
ساترا
تسما

آمار سایت

امروز25851
مجموع44822736

تمامی حقـوق این سـایت متعلق به استانداری مازندران می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی: مازندنت ساری