فارسی| En امروز : 3 بهمن 1398

استاندار مازندران در جلسه کارگروه آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری استان:

پژوهش باید منجر به تغییرات اساسی در امور استان شود / اولویت های پژوهشی استان تعیین شود

کد خبر : 85515 17 شهریور 1398فرهنگی
پ

احمد حسین زادگان در این جلسه بر تعیین اولویت های پژوهشی استان تاکید کرد و گفت: جهت گیری تحقیقات و کارهای پژوهشی باید بنحوی باشد که منجر به تغییرات اساسی و حل برخی مشکلات و گره های جدی در حوزه های مهم استان شود. ‎

جلسه کارگروه آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری مازندران بمنظور بررسی آیین نامه اجرایی این کارگروه و فرآیند اجرای پروژه های پژوهشی استان به ریاست استاندار مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری، احمد حسین زادگان در این جلسه حضور مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و دستگاه های اجرایی را برای تعامل در جهت نیازسنجی درست طرح های پژوهشی در این کارگروه یک الزام دانست و بیان کرد: جهت گیری تحقیقات و پژوهش ها باید بنحوی باشد که منجر به تغییرات اساسی و حل برخی مشکلات و گره های جدی در حوزه های مهم استان شود.

استاندار مازندران وظیفه اساسی این کارگروه را سیاست گذاری اصولی پژوهش، برقراری ارتباط و تعامل دانشگاه و مراکز تحقیقاتی با دستگاه های اجرایی و تعیین اولویت های پژوهشی دانست و افزود: باید مسیرهای تازه و مهم نظیر حوزه های اجتماعی، فرهنگی، کشاورزی و زیربخش های آن، جوانان، بانوان و ... مورد توجه کار پژوهشی در استان قرار گیرد.

وی تاکید کرد: این کارگروه باید برای تحقیقات و پژوهش های دانشگاهی ریل گذاری اساسی انجام دهد و به مقولات جدی و محوری که تاکنون به آن ها توجه لازم نشده است بپردازد بنحوی که تغییر در آن ها منجر به تحول در اقتصاد و معیشت مردم شود.

مقام عالی دولت در مازندران، یادآور شد: دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی برای تحقق این مهم دارای ظرفیت ها و توانمندی های لازم هستند و نباید در این راستا به اعتبارات صرف اکتفا نمود.

وی با اشاره به این که در کارگروه آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری استان قرار است به راهبردهای کلان پرداخته شود، گفت: هدایت نیروی انسانی تحصیلکرده ی جویای کار به کانال ها و مسیرهای درست از وظایف این کارگروه است.

استاندار با اشاره به این که در حوزه های مختلف با انبوه تحقیقات لازم و کافی روبرو هستیم، افزود: وجود برخی مشکلات در عدم اجرا و پیگیری مجدانه است که باید در این راستا دستگاه ها بیشتر اهتمام کنند.

حسین زادگان بر احصا پژوهش های موجود و تدوین یک بانک اطلاعاتی در این راستا در بخش های مختلف بمنظور تعیین اولویت های پژوهشی تاکید کرد و عنوان نمود: باید تحقیقات دارای اولویت و موثر بر امور استان به اجرا درآید.

استاندار با تاکید بر این که پایان نامه های دانشگاهی در راستای نیازهای استان جهت دهی شوند، اظهار داشت: باید در تحقیقات و پژوهش ها از موضوعات انتزاعی که بر اقتصاد و زندگی مردم و کاهش مشکلات در بخش های مختلف تاثیری ندارند دوری شود.

وی به تعیین اولویت های پژوهشی استان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: رشته نوظهور و شرکت های دانش بنیان و استارت تاپ ها به عنوان اولویت نگریسته شوند.

استاندار افزود: برخی رشته ها نظیر کشاورزی و زیربخش های آن باید علمی شود و در این خصوص دانشگاه باید به کمک دستگاه های اجرایی بیاید.

گالری تصاویر

اشتراک گذاری