فارسی| En امروز : 15 فروردین 1399

با حضور معاون وزیر نیرو و معاون عمرانی استاندار مازندران:

سد لاستیکی بابلسر به بهره‌برداری رسید

کد خبر : 90610 24 بهمن 1398فرهنگی
پ

سد لاستیکی پازوار در بخش رودبست بابلسر با اعتباری حدود ۱۰۰ میلیارد ریال روز پنج شنبه با حضور محمد حاج رسولی ها، معاون وزیر نیرو و مهدی رازجویان، معاون عمرانی استاندار مازندران به بهره‌برداری رسید. ‎

 عملیات اجرایی ساخت سد لاستیکی پازوار بر روی رودخانه بابلرود در مهرماه سال ۹۱ آغاز شد. این پروژه  در چند سال گذشته فقط ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طی یک سال اخیر با حمایت دولت و با جذب اعتبار ۴۰ میلیارد ریالی تکمیل و اکنون به بهره برداری رسید.

این سد در ابعاد سه و نیم متر در ٤٠ متر ساخته شده و شامل پلت فرم بتنی به گنجایش هزارو ٣٥٠ متر مکعب است. گنجایش این سد یک میلیون مترمکعب است و یک هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را تحت پوشش قرار می دهد. 

با راه اندازی این سد بخش اعظم مشکل آبیاری در زمین های کشاورزی دو شهرستان بابلسر و بابل برطرف خواهد شد.

محمد حاج رسولی ها معاون وزیر نیرو در حاشیه افتتاح این پروژه گفت: این پروژه با سرمایه گذاری که انجام شده در برابر منفعتی که ایجاد می شود در حد پروژه های مهم لحاظ می شود.

وی ادامه داد: یکی از روش های مفید و کم هزینه برای استفاده از آب های سطحی احداث سدهای لاستیکی است که باقیمت بسیار کمتر از سدهای دیگر توجیه اقتصادی خوبی به خصوص در مناطق شمالی کشور دارد.

معاون وزیر نیرو افزود: سدها علاوه بر جلوگیری از تداخل آب شور دریا و آب شیرین، آب رودخانه ها را به گونه ای مهار می کنند که کشاورزان بتوانند از آب جمع شده پشت این سدها براحتی بهره برداری کنند .

وی با بیان اینکه سالانه بیش از ٧ میلیارد مترمکعب آب در مناطق شمالی به دریا می ریزد، افزود: احداث سدهای لاستیکی علاوه بر کمک به بحث مهندسی رودخانه، می تواند سهم بسزایی را در جمع آوری بارش های لحظه ای و روزانه داشته باشد.

رسولی ها گفت: لازم است  آب منطقه ای با مساعدت کشاورزان ایستگاه های پمپاژ لازم را برای تامین آب تعبیه کند. 

گالری تصاویر

اشتراک گذاری