امروز : 23 تیر 1403

بخش کلار

کد خبر : 84194 22 خرداد 1398معرفی بخش
پ

معرفی اجمالی بخش کلار ‎

به نام خدا

 

بخش کلار

 

برابر تصویب نامه مورخ 1391/10/04 هیأت محترم وزیران در خصوص تقسیمات کشوری در استان مازندران بخش کلار با مساحتی بالغ بر 69/5 کیلومترمربع مشتمل بر دو دهستان، یک شهر و 24 روستا، مزرعه و مکان تأسیس گردید.

بخش کلار به مرکزیت شهر کلارآباد از ترکیب دهستانهای زیر ایجاد می گردد :

1- دهستان کلار شرقی     2- دهستان کلار غربی

دهستان کلار شرقی به مرکزیت روستای چارز از ترکیب روستاها، مزارع و مکانهای : 1- اسپی رود  2- جیساء کلارآباد  3- جیرسرا  4- چارز  5- خشکدره  6- چفت سرهلیه  7- کشک سرا  8- یالبندان  9- یالبندان سرا  ایجاد گردید.

دهستان کلارغربی به مرکزیت روستای سی سرا از ترکیب روستاها، مزارع و مکانهای زیر  1- اسپه سر  2- تسکاسون  3- تیلوسر شرقی  4- حلمره  5- خشرد  6- سی سرا  7- سی بن سرا  8- شرکت بهرو  9- شرکت کوی نارنج  10- قایق سازی  11- کردچال  12- گلور  13- مجتمع کشاورزی کندلوس  14- مرغداری مشایخ  15- نارنج بندبن

کلار یکی از بخش های استان مازندران در ایران است. مردم آن به زبان مازندرانی با گویش تبری کلارستاقی و فارسی سخن می‌گویند. بخش کلار با جمعیت ثابت حدود 11/000 نفر در شهرستان عباس‌آباد قرار دارد و یکی از مناطق قدیمی، زیبا و پرجاذبه شمال کشور است که در غرب استان مازندران واقع شده‌است و دارای آب و هوای معتدل خزری است. این بخش در فاصله ۱۹۰ کیلومتری ساری، مرکز استان، ۱۷۸ کیلومتری رشت و ۲۱۲ کیلومتر تهران قرار دارد.

این بخش از شمال به دریای خزر و از جنوب به دامنه‌های سرسبز رشته‌کوه های البرز متصل است که این مواهب طبیعی، زیبایی و جذابیت این بخش را دو چندان کرده‌است. شهر کلارآباد نیز دارای مبلمانِ شهریِ زیبا بوده که در ادوار مختلف به ‌عنوان شهر زیبا و پاک استان انتخاب گردیده‌است.

 

حوزه شهری و روستایی بخش کلار

حوزه شهری : شهر کلارآباد با جمعیتی بالغ 6267 نفر شامل محله های خوشامیان و کلارآباد بالا و کلارآباد پایین و لاروسر و کیاده تشکیل شده‌است. این شهر توریستی است و دارای دو شهرک توریستیِ خوشامیان و امیردشت می‌باشد. جمعیت عمده کلارآباد در دو بخش کلارآباد بالا و خوشامیان متمرکز شده‌است. جمعیت این شهر در فصول مختلف سال، به ویژه تابستان، متغیر است و گردشگران بسیاری را در خود جای می‌دهد.

حوزه روستایی : با جمعیتی بالغ بر 4702 نفر مشتمل بر ده روستا به نام های یالبندان، یالبندانسرا، جیساء کلارآباد، چارز، اسپی رود، گل کوه، سی سرا، تیلورسر شرقی، گلور و نارنج بندبن می باشد که دارای مجتمع های مسکونی توریستی متعدد بوده و جمعیت متغیر زیادی اعم از گردشگران داخلی و خارجی را در فصول مختلف سال پذیرا می باشند.

گالری تصاویر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

پیوند ها