فارسی| En امروز : 17 فروردین 1399

اخطاریه

هواشناسی

کد خبر : 90471 20 بهمن 1398
پ

براساس پیش بینی اداره کل هواشناسی استان، با نفوذ سامانه سرد و بارشی از امروز یکشنبه مورخ98/11/20 تا اواخر وقت سه شنبه98/11/22 به استان، شاهد بارش باران و برف و وزش باد شدید (بین 50 تا 70 کیلومتر بر ساعت)، کولاک برف و کاهش شدید دما (بین 15 تا 25 درجه) خواهیم بود . لازم به توضیح است که از زمان ورود سامانه تا اواسط روز دوشنبه بارش باران و وزش باد شدید در مناطق پایین دست و بارش برف در ارتفاعات و دامنه ها خواهد بود و از بعد از ظهر دوشنبه تا پایان وقت سه شنبه علاوه بر بارش برف در ارتفاعات و دامنه ها ، با توجه به کاهش محسوس دما ، عمده بارش ها در مناطق پایین دست نیز بصورت برف یا مخلوط باران و برف خواهد بود . ‎

                                                                       بسمه تعالی

 

          اخطاریه اداره کل مدیریت بحران استان  

 

        پیرو اطلاعیه شماره 86/44/113932 مورخ98/11/17 و براساس پیش بینی اداره کل هواشناسی استان، با نفوذ سامانه سرد و بارشی از امروز یکشنبه مورخ98/11/20 تا اواخر وقت سه شنبه98/11/22 به استان، شاهد بارش باران و برف و وزش باد شدید (بین 50 تا 70 کیلومتر بر ساعت)، کولاک برف و کاهش شدید دما (بین 15 تا 25 درجه) خواهیم بود . لازم به توضیح است که از زمان ورود سامانه تا اواسط روز دوشنبه بارش باران و وزش باد شدید در مناطق پایین دست و بارش برف در ارتفاعات و دامنه ها خواهد بود و از بعد از ظهر دوشنبه تا پایان وقت سه شنبه علاوه بر بارش برف در ارتفاعات و دامنه ها ، با توجه به کاهش محسوس دما ، عمده بارش ها در مناطق پایین دست نیز بصورت برف یا مخلوط باران و برف خواهد بود .

تخمین مجموع بارش باران و برف در مناطق غربی استان :

ساحلی و جلگه ای : باران بین 50 تا 100 میلی متر و برف بین 10 تا 30 سانتی متر و در ارتفاعات برف بین 30 تا 100 سانتی متر.

تخمین مجموع بارش باران و برف در مناطق مرکزی و شرقی استان :

ساحلی و جلگه ای : باران بین 30 تا 60 میلی متر و برف بین 5 تا 15 سانتی متر و در ارتفاعات برف بین 20 تا 70 سانتی متر

 

    لذا به کلیه هم استانی های عزیز و مسافرین محترم توصیه می گردد :

 • ضمن پرهیز از ترددهای غیرضروری ، درهنگام تردد درمحورهای مواصلاتی اصلی و فرعی استان بخصوص درهنگام شب و بارندگی، ضمن رعایت نکات ایمنی وکسب اطلاعات از مسیر طی طریق نمایند.
 • با توجه به بارش برف و مه آلود شدن محورهای کوهستانی ، رانندگان محترم هنگام عبور از مناطق برف گیر و کوهستانی ضمن به همراه داشتن پوشاک گرم ، خوراک و تجهیزات زمستانی مانند ضد یخ و زنجیر چرخ احتیاط لازم را در زمان بارش برف و مه آلود بودن هوا و لغزندگی جاده بعمل آورند .
 • به کلیه کوهنوردان توصیه می شود از صعود به قلل مرتفع استان در شرایط نامناسب جوی جداً خودداری نمایند .
 • از سفرهای غیرضروری و رفتن به مناطق و روستاهای کوهستانی و مرتفع جداً خودداری نمایند .
 • کشاورزان و باغداران محترم با توجه به کاهش قابل ملاحظه دما ، با اتخاذ تدابیر لازم جهت پیشگیری از بروز خسارت ، اقدام لازم را بعمل آورند .
 • بدلیل برودت هوا نسبت به تنظیم دمای هوای گلخانه ها و مراکز پرورش طیور و دام اقدام لازم معمول دارند.
 • پرورش دهندگان محترم زنبور عسل تمهیدات لازم را در هنگام بارش و برودت هوا معمول نمایند .
 • شهرداران و دهیاران محترم با توجه به پیش بینی و احتمال آبگرفتگی معابر ،ضمن آمادگی نسبت به بازدید و پاکسازی مسیر جوی ها و کانالهای سطح شهر و روستا اقدام لازم معمول نمایند .
 • با توجه به نزول برف در کوچه ها و خیابانها و معابر، شهرداریها آمادگی لازم برای پاکسازی خیابانها و معابر را با استفاده از امکانات و تجهزات و ماشین آلات داشته باشند و ذخیره نمک را نیز در دستور کار قرار دهند.
 • دامداران و ساکنین بومی دامهای خود را بدور از ارتفاعات ، حاشیه رودخانه ها و دهانه مسیل ها و در مناطق امن نگهداری نمایند .
 • ز انجام کلیه فعالیت های در یایی در زمان مواج و طوفانی بودن دریا جداً خودداری نمایند .
 • به کلیه نیروهای امدادی و خدماتی توصیه می گردد ضمن آماده سازی تجهیزات و ماشین آلات امدادی ، آمادگی لازم جهت هرگونه عملیات امداد و نجات و خدمات رسانی همچون گذشته را داشته باشند .
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

پیوند ها