En امروز : 3 مرداد 1403

استاندار مازندران:

هیچ فرصتی برای تبدیل مناطق گردشگری به مقصد گردشگران نباید از دست برود / توسعه مازندران با توانمندی های بی بدیلی که دارد، نیازمند عزم و برنامه ریزی است

کد خبر : 128839 24 شهریور 1402فرهنگی
پ

استاندار مازندران، با بیان این که علیرغم همه ظرفیت های بی بدیل؛ توسعه مازندران در ادوار مختلف بدلیل بی برنامگی متوقف شده است، گفت: توسعه مازندران با توانمندی های بی بدیلی که دارد، نیازمند عزم و برنامه ریزی است و یکی از بسترهای بسیار آماده در استان حضور گردشگران است. ‎

استاندار مازندران، گفت: بی برنامگی دوره های گذشته سبب غفلت و توسعه نیافتگی بخش بلده شهرستان نور در خطه غربی استان شده است.

سیدمحمود حسینی پور در نشست شورای اداری شهرستان نور در سفر شهرستانی به بلده، افزود: این سرزمین با تاریح چندین هزار ساله، برخورداری از سرمایه انسانی بسیار غنی، علماء و صاحبان فکر و اندیشه نباید مورد غفلت واقع می شد و باید همانند سایر نقاط استان مازندران توسعه پیدا می کرد.

وی اظهار کرد: این بخش در دوران هشت سال دفاع مقدس ۳۸۳ شهید تقدیم انقلاب کرد و به عبارتی بیش از نیمی از شهدای شهرستان نور در خاک پاک این سرزمین آرامیده اند و بررسی ها نشان داده در ادوار پیش از شکل گیری انقلاب اسلامی در نقطه ای از این بخش در دره دوآب - پل زنگوله رد پای سران رژیم گذشته بوده بنابراین این نشان از اهمیت بخش بلده است.

وی بیان کرد: شهرستان نور در طول تاریخ ایران اسلامی، مشاهیر و علمایی چون شیخ فضل الله نوری، آیت الله ملاعلی نوری، آیت الله محدث، پدر شعر نو و معاصر ایران زمین نیما یوشیج، عباسعلی ناطق نوری و دیگر شخیصت ها را در خود پرورانده و خیلی از شخصیت های این سرزمین هم اکنون در جایگاه های بسیار مهم و حساس این کشور بسیار اثرگذار و مشغول ارایه خدمت هستند، شاید خیلی از اهالی شهرستان نور از این موضوع بی اطلاع باشند و بنابراین با همه این سرمایه های انسانی این بخش باید بیش از گذشته رشد و توسعه پیدا می کرد که متاسفانه به فراموشی سپرده شد.

مقام عالی دولت در استان مازندران، گفت: با همه این کم توجهی ها و نارسایی ها، از زمان شکل گیری دولت جهادی و مردمی از دو سال گذشته تاکنون برای ایجاد و تقویت زیرساخت های بخش بلده گام های موثری برداشتند، منتهی آنقدر مشکلات و چالش ها در این منطقه از استان زیاد است که به چشم نمی آید و برای مردمان این دیار نامحسوس و ناملموس است.

حسینی پور افزود: بهسازی مسیر دوآب - پل زنگوله، ساخت ۱۷ مورد دیواره حفاظتی، نصب پنج کیلومتر گاردریل، آغاز عملیات گاز رسانی و به سرانجام رساندن این طرح زیرساختی طی مدت یک سال و نیم آینده، ساخت ساختمان پایگاه هواشناسی، لایروبی و ساماندهی رودخانه ها گوشه ای از خدماتی است که در این ۲ سال در این بخش انجام گرفته و باید این خدمات بیشتر و تقویت شود.

وی با بیان آنکه بهره برداری قطعه ۲ آزاد راه تهران - شمال، فاصله پایتخت نشینان را با بخش بلده کاهش داده است، ادامه داد: چنین اتفاقی فرصتی طلایی برای ساکنان این بخش به شمار می آید، چرا که نزدیک به ۱۴ میلیون نفر پایتخت نشین و چهار میلیون جمعیت استان البرز نیازمند هوای پاک، طبیعت زیبا و سرسبز و زندگی همراه با آرامش و بدور از هیاهوی شهری هستند، بنابراین افتتاح قطعه ۲ آزاد راه فاصله پایتخت تا بخش بلده به کمتر یک ساعت رسیده است.

استاندار مازندران گفت: برای آنکه بتوان از این فرصت طلایی بهره برد این بر می گردد به هوشمندی مسوولان و اهالی بخش بلده چرا که باید از هم اکنون نقاط گردشگرپذیر و پرجاذبه این منطقه را شناسایی و برای بهره مندی از عایدات، حضور چشمگیر دست کم ۲۰ میلیون مسافر و گردشگر برنامه ریزی و اقدام کنند.

حسینی پور، افزود: شاید با مطرح نمودن چنین موضوعی عده ای این پرسش در اذهان آنها متصور شود که ورود این حجم مسافر به این خطه سبب تخریب محیط زیست می شود، بنده با صراحت ادعا می کنم چنین اتفاقی نخواهد افتاد، چرا که مگر بسیاری از کشورهای توسعه یافته دغدغه محیط زیست ندارند. در کنار اجرای طرح های گردشگری، پیوست های زیست محیطی هم مدنظر آنان است و با چنین راهبردی به دنبال تولید ثروت، بهبود فضای کسب و کار و افزایش سطح درآمدی و ارتقاء معیشت مردم هستند.

وی تاکید کرد: این بخش با همه موقعیت های ممتاز و منحصر بفردی که دارد باید به عنوان مقصد گردشگری مسافران و گردشگران از پایتخت کشور گرفته تا حتی گردشگران عربی حاشیه خلیج فارس درآید، چرا که بلده در همسایگی کوه های سرسبز و سربه فلک کشیده البرز مرکزی نظیر آزاد کوه، روستاهای بکر و دست نخورده، قرار دارد و حائز آب و هوای بسیار خنک و مطبوع می باشد و نکته مهم تر این که تولید انواع محصولات محلی از مزیت های این منطقه است.

به گفته وی، امروز ذائقه خیلی از گردشگران تغییر کرده و همانند گذشته نیست، اغلب گردشگران داخلی و خارجی سعی می کنند به نقاطی بکر، بدیع و بدور از هیاهوی شهری، محیط پاک و مفرح به ویژه نقاط روستایی بروند و دیگر اقامت در مراکز اقامتی هتل های آنچنانی برای آنان هیچ لذتی ندارد، بلکه مایلند حتی مدت کوتاهی در اقامتگاه های بوم گردی لحظاتی را سپری کنند و از آب و هوای روستایی و طبیعت زیبای آن لذت ببرند.

استاندار مازندران، گفت: به هر شکل تاکید می شود فرماندار و دیگر مسوولان استانی با یک عزم و اراده قوی و بدور از انفعال بستر را برای شناسایی نقاط گردشگری که در آینده نزدیک به عنوان مقصد گردشگران و مسافران قرار گیرد فراهم کنند و با هرگونه کوتاهی در این زمینه بی تردید این موقعیت ها و فرصت ها در اختیار دیگران قرار خواهد گرفت و آن زمان حسرت و افسوس هیچ تاثیری ندارد.

گالری تصاویر

اشتراک گذاری