En امروز : 3 مرداد 1403

با حضور استاندار از بانوان تاثیرگذار تجلیل شد؛

نوری: افزایش جمعیت باید به گفتمان ملی تبدیل شود

کد خبر : 142349 20 تیر 1403فرهنگی
پ

استاندار مازندران، گفت: اگرچه فرصتی برای پنجره جمعیتی مازندران وجود دارد که باید همواره رصد کرد، اما تا زمانی که دیدگاه افزایش جمعیت همراه با آموزش عالی، رفاه عمومی و اقتدار ملی تبدیل به گفتمان نشود، این آسیب اجتماعی حل نخواهد شد. ‎

مقام عالی دولت در استان با ذکر این نکته که اگر جمعیت به سمت پیری برود، نوآوری در کشور بوجود نمی آید، گفت:‌ تحلیل حکمرانی نظام خانواده در جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که همچنان شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» در جامعه حتی بین مسوولان وجود دارد که باید کاملا از آن گذر کرد.

یوسف نوری روز چهارشنبه در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مازندران با اظهار این که تله پیری جمعیت، همه کشور به خصوص این خطه شمالی را گرفتار کرده است، افزود: تا زمانی که سیاست های تشویقی مادی و معنوی جوانی جمعیت به درستی عملیاتی نشود، این آسیب اجتماعی از بین نخواهد رفت.

وی با بیان این که طبق بررسی های انجام شده توجه به رویکرد معنوی و فرهنگی جوانی جمعیت در جامعه مهمتر از مسایل اقتصادی و مادی است، ادامه داد:‌ این که در روستاهای مازندران حتی با ۴۰۰ خانوار مدرسه ای دایر نیست، زنگ خطر جدی پیری جمعیت است.

استاندار مازندران زنده و پویایی روستاها را به ۲ مولفه تولید و جوانی جمعیت دانست و اظهار داشت: اگرچه فرصتی برای پنجره جمعیتی مازندران وجود دارد که باید همواره رصد کرد، اما تا زمانی که دیدگاه افزایش جمعیت همراه با آموزش عالی، رفاه عمومی و اقتدار ملی تبدیل به گفتمان نشود، این آسیب اجتماعی حل نخواهد شد.

نوری با تاکید بر این که جمعیت همواره مولفه قدرت است ولی هنوز شعار غلط فرزند کمتر، زندگی بهتر در همه جوامع کشورهای جهان به خصوص ایران وجود دارد، گفت:‌به نظر می رسد ساختار پیگیری های جوانی جمعیت را باید تغییر بدهیم یعنی مکانیزم موثر را بیشتر دخالت و عمیق تر کنیم.

وی بر لزوم استفاده صحیح از منابع در اجرای طرح های جوانی جمعیت تاکید کرد و بیان داشت: اگر جمعیت به سمت پیری برود، یعنی فرایند نوآوری که باید در بین دانش آموزان و دانشگاهیان داشته باشیم را نخواهیم داشت.

نماینده عالی دولت در مازندران با بیان اینکه رشد تدریجی جوانی جمعیت از سال ۱۳۹۰ در کشور شکل گرفته است و این مقوله مهم در دولت سیزدهم شهید رئیسی با مصوبات و اجرایی شدن آن روند مطلوبی را طی می کند، گفت: با توجه به ارزش زمین در مازندران مصوبه تحویل زمین به طرح جوانی جمعیت در استان باید با روش های جدید یعنی بجای این که زمین به یک نفر تحویل شود، با تغییر مهندسی در ساختار همان زمین برای خانه دار شدن سه نفر عملیاتی شود.

نوری با تاکید بر این که قوانین و مقررات در طرح های جوانی جمعیت باید عملی شود و مدیران مازندران باید به موضوع جوانی جمعیت اهتمام ویژه کنند، ادامه داد:‌ به نظر می رسد که اکنون به اجرای مصوبات کمتر توجه می شود.

استاندار مازندران با بیان این که مردم این خطه همچنان که با اراده از متوسط مشارکت کشور در مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پیشی گرفتند، گفت: امید واریم موضوع فرزند آوری در جامعه به یک گفتمان در استان تبدیل شود.

مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری مازندران با بیان این که اعمال سلیقه بر مصوبات و مشوق ها، اجرای طرح جوانی جمعیت را دچار اشکال می کند، گفت: بررسی ها نشان می دهد که پرداخت تسهیلات وام ازدواج در استان روان نیست.

اسماعیل مهرافزا گفت: مسوولان نسبت به ایجاد انگیزه و عامل مشوق در جوانی جمعیت اهتمام کنند.

مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری مازندران از فعالیت ۲۰۰ نفر به عنوان راهبران طرح های جوانی جمعیت در استان خبر داد و گفت:‌ هوشیار سازی مسوولان از وضعیت پیری جمعیت و لزوم ازدواج و فرزند آوری نیز بسیار مهم و ضروری است.

فرشته پازکی با بیان این که هوشیار سازی طرح های جوانی جمعیت در بین فرماندهان سپاه، ‌ ائمه جماعت مساجد و بهورزان در روستاهای مازندران در حال انجام است، ادامه داد:‌ باید اقدامات عملی علاوه بر تسهیل در امر ازدواج، بسته های تشویقی اقتصادی معیشتی، سلامت و بهداشت را برای فرزند آوری در نظر بگیریم.

وی با بیان این که بیش از هفت هزار ساعت برای اجرای طرح های جوانی جمعیت کشور کار میدانی در دولت سیزدهم عملیاتی شده است، گفت: ساختار جمعیتی از ازدواج شروع می شود، بنابراین شاخص ازدواج، باروری، ناباروری، فاصله ازدواج و فرزندآوری، سقط جنین و طلاق از مقولات مهم در رسیدن به شاخص های مطلوب جوانی جمعیت است.

وی با ذکر این نکته که احصاء مشکلات جوانی جمعیت در محلات شهرها و روستا های مازندران انجام شده است، گفت: اتاق رصد وضعیت جمعیت شهرستان های مازندران ۲۷ شاخص جوانی جمعیت را در مازندران احصاء کرده است.

در این مراسم با حضور استاندار مازندران از هشت نفر از بانوان تاثیر گذار در حوزه های فرهنگ و هنر، سیاست گذاری و حکمرانی، گفتمان سازی و رسانه، تعلیم و تربیت، فعالیت های اجتماعی، فعالیت علمی پژوهشی و فناوری، ورزشی و اقتصادی طرح جوانی جمعیت مازندران تجلیل شد.

گالری تصاویر

اشتراک گذاری